Pár slov ke knížce

 Soubor:Ukázka z knihy Abeceda reálného socialismu.pdfPopis:Ukázka z knihy Abeceda reálného socialismu

 Soubor:Ukázka z knihy Abeceda reálného socialismu - obrázková sekce.pdfPopis:Ukázka z knihy Abeceda reálného socialismu - obrázková sekce

Abeceda reálného socialismu se snaží přiblížit život socialismu tím, že vysvětluje celkem 2105 dobových oficiálních i lidových výrazů ze všech oblastí života jednotlivců i společnosti. Je v ní umístěno také několik set dobových politických vtipů, citátů, nadpisů z Rudého práva, oficiálních hesel i výňatků z dobových publikací. K tomu pak kniha obsahuje 48 fotografií, které poskytují nezávislý a působivý obrázek doby od konce druhé světové války až k Sametové revoluci.

První verze Abecedy byla na podzim 2010 postupně publikována na internetovém blogu portálu iDNES. Reakce byly velmi zajímavé – od plné podpory, velkého zájmu a doporučení téma zpracovat knižně, až k nenávistným výpadům. Někteří čtenáři blogu vyjadřovali uspokojení, že si mohou tu dobu připomenout a také, že už je pryč. Jiní se pak rozčilovali, že dnešní doba je ještě horší a že tedy by se něco takového nemělo vůbec psát. Portál iDNES se nakonec stal mediálním partnerem knížky. Více k této spolupráci se dovíte v rubrice Novinky.

Aby si každý mohl na tuto neobvyklou knihu udělat svůj vlastní názor, bude nejlepší projít si na těchto stránkách přílohy v sekci Další informace. Zde najdete přehled všech výrazů Abecedy, jejich roztřídění do různých kategorií a také řadu zajímavých fotografií.

Doprovodná fotogalerie

První máj - Autor – Dana Kyndrová
První máj - Autor – Dana Kyndrová

Před rozhlasem 21.8.1968, Foto: Libuše Kyndrová
Před rozhlasem 21.8.1968, Foto: Libuše Kyndrová
Srpen 1968, Foto: Libuše Kyndrová
Srpen 1968, Foto: Libuše Kyndrová